Apple a anunţat rezultate financiare peste aşteptări în primul trimestru fiscal

Autor: Petre Apostol Postat la 02 mai 2025 28 afişări

Compania Apple a raportat, vineri, rezultate financiare peste estimările analiştilor pentru primul trimestru al anului fiscal, impulsionate de cererea ridicată pentru iPhone-uri, potrivit Associated Press.

Directorul executiv al Apple, Tim Cook, a declarat că, în actualul trimestru fiscal, majoritatea iPhone-urilor vândute în Statele Unite vor fi produse în India, iar iPad-urile şi alte dispozitive vor proveni din Vietnam. Decizia vine în contextul în care compania încearcă să minimizeze impactul taxelor vamale impuse de administraţia Trump.

În perioada ianuarie-martie, Apple a înregistrat un profit net de 24,78 miliarde de dolari, respectiv 1,65 dolari/acţiune, în creştere cu 4,8% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, când a raportat 23,64 miliarde de dolari (1,53 dolari/acţiune).

Veniturile companiei au urcat cu 5,1%, ajungând la 95,36 miliarde de dolari, faţă de 90,75 miliarde în perioada similară a anului precedent.

Rezultatele au depăşit aşteptările analiştilor, care prognozaseră în medie un câştig de 1,62 dolari/acţiune şi venituri de 94,19 miliarde dolari, potrivit unui sondaj FactSet.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
apple,
raport fiscal,
bursă
COVER STORY. Care sunt atuurile expaţilor români? Vânaţi sau avansaţi, executivii români au împânzit globul. Conduc afaceri de miliarde de euro din fotoliile cele mai înalte pentru pieţe, regiuni sau chiar la nivel global. Cum au ajuns acolo?

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.