Aparatul bugetar. Dan: Politica de cadre a statului, redefinită. Simion: Trebuie eliminaţi paraziţii
Politica de cadre a statului român trebuie redefinită, susţine Nicuşor Dan, iar George Simion spune că din sistem trebuie eliminaţi paraziţii, întrebaţi despre cum se poate ajunge la o structură optimă a aparatului bugetar.
„Când cineva vine la un concurs să devină funcţionar public sau contractual într-o administraţie publică, este pus să înveţe pe de rost nişte texte de lege. Acesta sta este statul român la momentul de faţă în ceea ce priveşte politica sa de personal”, a spus candidatul independent Nicuşor Dan.
El susţine că statul „nu e în stare să facă reforma” în acest domeniu şi că trebuie să apeleze la specialişti: „Şi ăsta este rolul preşedintelui, să aducă specialişti de resurse umane pe care ţara asta-i are, să aducă firme de consultanţă care ştiu cum se întâmplă lucrurile peste tot în lume, astfel încât să redefinească politica de cadre a statului român”.
„Profund greşit, nu de firme de consultanţă avem noi nevoie, pentru tocarea banului public. A minţit contra candidatul meu spunând românilor că vreau să dau profesorii afară, că vreau să dau bugetarii afară. Nu am nicio altă problemă în sectorul public decât cu paraziţii care sunt membrii de partid şi încurcă funcţionarii publici din administraţia locală şi centrală, încurcă oamenii competenţi să-şi facă treaba”, a declarat George Simion.
El a spus că, la începutul anilor 2000, în sectorul bugetar erau 800.000 de angajaţi, iar acum sunt 1.315.000.
„Avem prea puţine cadre medicale, profesori, militari, poliţişti, pompieri. Acolo avem prea puţini oameni angajaţi la stat. În primării avem prea mulţi angajaţi în administraţia locală centrală, companiile municipale”, a adăugat candidatul AUR.
În dezbaterea găzduită de Euronews, Nicuşor Dan l-a întrebat pe George Simion care este repartiţia celor 1.300.000 de oameni pe categorii profesionale şi unde sunt cei 500.000 de paraziţi? „Cei 500.000 de paraziţi sunt pe nişte locuri bine plătite”, a răspuns Simion.
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro