Şeful HP a primit un bonus de 15,4 milioane de dolari deşi compania a avut pierderi
Directorul general al HP, Meg Whitman, a primit pentru 2012, primul an petrecut la companie, un pachet de compensaţie financiară de 15,4 milioane de dolari deşi compania a înregistrat o pierdere de 12,7 miliarde de dolari, iar acţiunile s-au depreciat cu 39%.
Directorul general al HP, Meg Whitman, a primit pentru 2012, primul an petrecut la companie, un pachet de compensaţie financiară de 15,4 milioane de dolari deşi compania a înregistrat o pierdere de 12,7 miliarde de dolari, iar acţiunile s-au depreciat cu 39%. Whitman a preluat conducerea HP în 2011 şi încearcă să revigoreze afacerile celui mai mare producător de PC-uri, care nu a reuşit să pătrundă pe piaţa gadget-urilor mobile. Vânzările companiei au scăzut anul trecut cu 5%, la 120,4 miliarde de dolari. HP încearcă să găsească o reţetă pentru revenire după ce a trecut prin cinci trimestre consecutive de scădere a vânzărilor, mai multe tranzacţii care s-au încheiat prost pentru companie, schimbări repetate de management în ultimii 4 ani şi diverse erori strategice.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












