Şefii de companii din România, mai pesimişti la început de an: doar o treime se aşteaptă la accelerarea economiei în 2026, iar încrederea în creşterea veniturilor scade

Autor: Cristina Bellu Postat la 20 ianuarie 2026 15 afişări

Şefii de companii din România, mai pesimişti la început de an: doar o treime se aşteaptă la accelerarea economiei în 2026, iar încrederea în creşterea veniturilor scade

Liderii companiilor din România privesc cu mai multă prudenţă evoluţia economiei locale anul acesta şi a propriilor afaceri, pe fondul deteriorării perspectivelor macroeconomice şi al creşterii presiunii fiscale, potrivit PwC.

Astfel, o treime dintre aceştia se aşteaptă ca economia României să înregistreze o accelerare în acest an, faţă de jumătate anul trecut, în timp ce 42% anticipează o frânare a creşterii economice sau chiar o contracţie, iar aşteptările privind evoluţia propriilor companii rămân la rândul lor rezervate.

„Creşterea expunerii la riscuri externe, de la ameninţări cibernetice şi schimbări tehnologice, la volatilitate macroeconomică, conflicte geopolitice şi, mai nou, tarife comerciale, contribuie semnificativ la erodarea încrederii.  Şi în România, liderii companiilor au devenit mai pesimişti în ultimul an pe fondul înrăutăţirii perspectivelor macroeconomice şi a creşterii taxelor. Doar o treime dintre respondenţi cred că economia locală va înregistra o accelerare în acest an. Comparativ, anul trecut jumătate dintre ei se aşteptau la un un avans mai mare al PIB. În 2026, 42% se aşteaptă la frânarea creşterii sau chiar scăderea economică,” spune Daniel Anghel, Country Managing Partner PwC România.

În ceea ce priveşte evoluţia companiilor lor, doar un sfert dintre CEO declară că sunt foarte încrezători în creşterea veniturilor în următoarele 12 luni, în scădere de la 42% anul trecut şi 51% în 2023.

„Aceste date arată că mediul de afaceri local resimte multiple presiuni şi devine o urgenţă implementarea unor măsuri care să readucă încrederea investitorilor,” subliniază Daniel Anghel.

Pesimismul din România se înscrie într-un context global mai larg. La nivel internaţional, doar trei din zece directori executivi se declară încrezători că veniturile companiilor pe care le conduc vor creşte în 2026, acesta fiind cel mai scăzut nivel din ultimii cinci ani, potrivit PwC Global CEO Survey 2026, realizat pe baza răspunsurilor a 4.454 de CEO din 95 de ţări şi teritorii.

Deşi 61% dintre liderii de business la nivel global se aşteaptă la o îmbunătăţire a creşterii economice mondiale, faţă de 58% în 2025 şi doar 18% în 2023, mulţi sunt îngrijoraţi de capacitatea companiilor de a transforma investiţiile în tehnologie, în special în inteligenţa artificială, în rezultate financiare concrete. Doar unul din opt (12%) CEO afirmă că utilizarea inteligenţei artificiale (AI) a adus atât beneficii de cost, cât şi de venituri pentru companiile lor.

Studiul mai arată că ritmul de transformare tehnologică a devenit principala preocupare a liderilor de business, înaintea riscurilor legate de inovaţie sau de viabilitatea pe termen mediu şi lung. În acelaşi timp, riscurile cibernetice, tarifele comerciale şi volatilitatea macroeconomică continuă să erodeze încrederea, determinând companiile să acorde o atenţie sporită securităţii şi adaptării strategice.

În acest context, reinventarea devine o prioritate strategică, 42% dintre CEO declarând că, în ultimii cinci ani, companiile lor au început să concureze în sectoare noi, iar 44% dintre cei care planifică achiziţii majore vizează investiţii în afara industriei actuale, tehnologia fiind principalul sector adiacent.

Deşi peste jumătate dintre lideri intenţionează să realizeze investiţii internaţionale, cu Statele Unite ca destinaţie principală, studiul indică un decalaj la nivel de execuţie, doar unul din patru CEO afirmând că organizaţiile lor tolerează un nivel ridicat de risc în inovare sau dispun de structuri dedicate pentru dezvoltarea de noi iniţiative.

 

 


 

 

Urmărește Business Magazin

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.