OpenAI învinge Grok în turneul de şah AI
OpenAI, producătorul ChatGPT, a învins Grok, programul lui Elon Musk, în finala unui turneu care a desemnat cel mai bun jucător de şah cu inteligenţă artificială (AI), scrie BBC.
Companiile de tehnologie au folosit de-a lungul timpului şahul pentru a evalua progresul şi abilităţile unui computer, maşinile moderne de şah fiind practic imbatabile chiar şi împotriva celor mai buni jucători umani.
Însă această competiţie nu a implicat computere concepute pentru şah, ci s-a desfăşurat între programe AI concepute pentru utilizarea de zi cu zi.
Modelul o3 al OpenAI a ieşit neînvins din turneu şi a învins modelul Grok 4 al xAI în finală, alimentând rivalitatea continuă dintre cele două firme.
Modelul Gemini al Google a ocupat locul al treilea în turneu, după ce a învins un alt model OpenAI.
Turneul de şah AI a avut loc pe platforma Kaggle, deţinută de Google, care permite oamenilor de ştiinţă specializaţi în date să-şi evalueze sistemele prin competiţii.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












