Israelul a testat cu succes un nou model de baterie antirachetă
Forţele aeriene israeliene au testat cu succes un model mai performant al bateriilor de interceptare a rachetelor de tip "Iron Dome", a anunţat duminică Ministerul Apărării. "Acest test constituie un nou succes în cadrul proiectului de consolidare a performanţelor Iron Dome", a afirmat ministrul Apărării, Ehud Barak, într-un comunicat.
"Israelul a investit un buget enorm pentru finanţarea diferitelor sisteme de apărare împotriva rachetelor, fapt ce va permite protejarea întregului nostru teritoriu în câţiva ani", a adăugat ministrul. Potrivit postului privat de televiziune "2", noua versiune a "Iron Dome" a fost concepută pentru a intercepta rachetele cu rază medie de acţiune, de care dispun Siria şi gruparea libaneză Hezbollah. Prima baterie "Iron Dome" a fost instalată în martie 2011 în regiunea Beersheva, principalul oraş din Deşertul Negev (500.000 de locuitori), situat la 40 de kilometri de Fâşia Gaza. De atunci, sistemul a interceptat peste 100 de rachete.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












