Guatemala primeşte primul zbor din SUA cu migranţi din ţări terţe
Autoritatea pentru migraţie IGM din Guatemala a declarat vineri seara că a primit un prim zbor din SUA care transporta migranţi străini repatriaţi din Statele Unite, precum şi cetăţeni guatemalezi, relatează Reuters.
Zborul transporta trei hondurieni şi 56 de guatemalezi, a precizat autoritatea. Aceasta a mai spus că hondurienii au fost duşi la un centru de migraţie înainte de a fi transportaţi în ţara vecină, Honduras.
Reuters a raportat în decembrie că guvernul Guatemalei era dispus să primească cetăţeni din alte ţări din America Centrală care sunt deportaţi din SUA, întrucât ţara doreşte să construiască o relaţie pozitivă cu administraţia Trump.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












