Dolce si UPC aduc in Liga I 150 de milioane euro
In plina criza financiara, atat in fotbal, cat si in media, Liga I este pe cale sa-si sporeasca veniturile din drepturile TV cu 50%! Pare incredibil, dar exista disponibilitatea financiara ca suma acordata Ligii I sa fie majorata de la 34 de milioane de euro la nu mai putin de 50! Iar oferta-soc ar putea veni dintr-o alianta la fel de surprinzatoare: Dolce - UPC!
Pe 31 martie 2008, consortiul RCS - Antena 1 castiga drepturile TV pentru Liga I cu o suma-record de 85 de milioane de euro, plus TVA, pe trei sezoane. Cu tot cu TVA: peste 34 de milioane de euro pe an. O suma care atunci parea colosala a devenit din ce in ce mai spectaculoasa odata cu trecerea anilor si cu aparitia crizei economice. Multe cluburi au devenit dependente de o suma ce parea tot mai greu de sustinut. Urmeaza o noua licitatie, cel mai probabil spre primavara, cand se vor vinde drepturile pe inca trei ani, 2011-2014.
Cititi mai multe pe www.prosport.ro
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












