Decizii RADICALE în sistemul medical. O secţie de urgenţă a unui spital rămâne fără personal, după ce toţi cei 40 de medici şi-au înaintat DEMISIILE

Postat la 08 mai 2018 154 afişări

Toţi cei 40 de medici ai UPU-SMURD Bihor au demisionat în bloc, după ce Consiliul Local Oradea a decis reducerea unor sporuri. Şi asistenţii spun că vor recurge la acelaşi gest, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Decizii RADICALE în sistemul medical. O secţie de urgenţă a unui spital rămâne fără personal, după ce toţi cei 40 de medici şi-au înaintat DEMISIILE

Fostul şef al UPU-SMURD Bihor, Hadrian Borcea, care a demisionat din funcţie vinerea trecută, a declarat, marţi, corespondentului MEDIAFAX, că până în 14 mai medicii rămân şi asigură activitatea, având o perioadă de preaviz.

”Toţi cei 40 de medici din cadrul UPU-SMURD Bihor au demisionat în bloc luni, pe asistenţi i-am rugat să mai aştepte, sunt mulţi tineri, au probleme. 60 de asistenţi din 90 au semnat demisia, dar nu au înregistrat-o. Până luni, 14 mai, medicii rămân şi asigură activitatea, au o perioadă de preaviz. Se caută soluţii, au fost identificate câteva, se fac calcule”, a spus Borcea.

Managerul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Bihor, Gheorghe Carp, a declarat, la rândul său, corespondentului MEDIAFAX, că speră ca în cursul zilei să fie găsită soluţia pentru detensionarea situaţiei.

Cititi mai multe pe www.mediafax.ro

Urmărește Business Magazin

COVER STORY. România dintre cod şi strategie: cum a ajuns Accenture să construiască de aici proiecte care influenţează industrii globale
<

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.