Cum a deschis bursa: Investitorii revin la cumpărare miercuri dimineaţa, cu indicele BET în creştere cu 1% şi aprecieri de aproape 3% pentru BRD şi Premier Energy

Autor: Eduard Ivanovici Postat la 29 aprilie 2026 10 afişări

Cum a deschis bursa: Investitorii revin la cumpărare miercuri dimineaţa, cu indicele BET în creştere cu 1% şi aprecieri de aproape 3% pentru BRD şi Premier Energy

Bursa de Valori Bucureşti a deschis miercuri în creştere, cu indicele de referinţă BET avansând cu 1% faţă de închiderea anterioară pe măsură ce investitorii au revenit la cumpărare după două şedinţe consecutive pe minus alimentate de criza politică din România.

Cele mai mari aprecieri din prima oră a şedinţei erau afişate de Premier Energy şi BRD SocGen, ambele crescând cu 2,8%, urmate de MedLife cu 2,3%, One United Properties cu 2%, Aquila cu 1,8% şi Banca Transilvania cu 1,6%. Rulajul total ajungea la circa 20 mil. lei, conform datelor BVB.

Revenirea vine după ce marţi, în ziua depunerii moţiunii de cenzură iniţiate de PSD şi AUR împotriva guvernului Bolojan, BET a pierdut 2,7%, una dintre cele mai slabe sesiuni de anul acesta. Votul în plen este aşteptat pe 5 mai, iar incertitudinea privind configuraţia politică post-moţiune rămâne principalul factor de risc monitorizat de investitori.

Moţiunea, care a strâns 251 de semnături, cu 18 peste pragul constituţional necesar pentru demiterea guvernului, a fost citită miercuri în plenul comun al Parlamentului, deschizând oficial numărătoarea inversă spre votul se săptămâna viitoare.

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că se va asigura că România nu va avea o guvernare susţinută de PSD şi AUR, în timp ce premierul Bolojan avertizează că o eventuală schimbare de guvern în acest moment pune în pericol accesarea a 10 miliarde de euro din PNRR, cu termen limită în august.

 

Urmărește Business Magazin

COVER STORY. Economia singurătăţii. Mai eficienţi, dar mai singuri - preţul vieţii moderne

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.