Canada va egala scutirile de taxe ale SUA, anunţă premierul Carney
Canada a anunţat vineri că va renunţa la taxele vamale de represalii, pentru a se alinia cu scutirile de taxe acordate de SUA pentru bunurile acoperite de Acordul de Liber Schimb între Statele Unite, Mexic şi Canada (USMCA).
Premierul Mark Carney a precizat că această decizie reflectă excepţiile pe care SUA le acordă bunurilor canadiene conform acordului din 2020, menţinând majoritatea comerţului liber de taxe.
„Canada are în prezent cel mai bun acord comercial cu Statele Unite. Chiar dacă este diferit de cel anterior, rămâne mai avantajos decât al oricărei alte ţări”, a declarat Carney, într-o conferinţă, potrivit AP.
Anunţul a urmat unei convorbiri telefonice între Carney şi preşedintele SUA, Donald Trump, joi, şi unei şedinţe de guvern vineri. Trump a caracterizat discuţia ca fiind pozitivă şi a subliniat dorinţa de a menţine relaţii bune cu Canada.
Decizia are rolul de a relansa negocierile comerciale înainte de revizuirea USMCA, programată pentru 2026. Carney a subliniat că peste 85% din comerţul dintre Canada şi SUA rămâne liber de taxe, menţinând tratamentul preferenţial pentru companiile canadiene şi mexicane conform acordului.
Deşi majoritatea bunurilor sunt acum scutite de taxe, Canada va menţine tarifele pentru oţel, aluminiu şi automobile, în timp ce negocierile sectoriale continuă. Administraţia Trump impusese anterior taxe pentru aceste industrii, afectând economia canadiană.
Carney a subliniat că decizia nu reprezintă o conciliere faţă de SUA, ci o adaptare la scutirile existente: „Preşedintele şi cu mine am avut o discuţie lungă.
Va urma revizuirea acordului de liber schimb primăvara viitoare, iar noi ne pregătim pentru aceasta”.
Mişcarea a stârnit critici din partea sindicatelor. Lana Payne, preşedintele Unifor, cel mai mare sindicat privat din Canada, a spus că eliminarea tarifelor de represalii nu protejează muncitorii canadieni şi ar putea încuraja presiuni comerciale suplimentare din partea SUA.
Anterior, Canada a renunţat şi la planul de a taxa firmele americane de tehnologie după ce Trump ameninţase cu suspendarea negocierilor comerciale, ceea ce Carney a descris drept un „atac direct şi flagrant asupra ţării”.
Având în vedere că peste 75% din exporturile Canadei merg către SUA, păstrarea comerţului fără taxe pentru majoritatea bunurilor rămâne o prioritate majoră pentru guvernul canadian.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













