Călin Georgescu i-ar fi cerut lui Potra sprijin financiar de 20 - 35 milioane de dolari
Călin Georgescu i-ar fi cerut lui Potra sprijin financiar de 20–35 milioane de dolari de la Frank Timiş, promiţând redeschiderea minelor din România.
Călin Georgescu şi alte 21 de persoane au fost trimişi în judecată pentru tentativă de acţiuni împotriva ordinii constituţionale, iar procurorii arată că acesta i-a cerut lui Horaţiu Potra să obţină de la Frank Timiş până la 35 de milioane de dolari pentru campania prezidenţială.
În urma percheziţiilor informatice asupra telefonului lui Horaţiu Potra, procurorii au identificat conversaţii care evidenţiază faptul că, încă din aprilie 2022, Călin Georgescu i-a solicitat acestuia să îl abordeze pe omul de afaceri Frank Timiş pentru o susţinere financiară între 20 şi 35 de milioane de dolari, destinată campaniei electorale pentru alegerile prezidenţiale.
Potrivit anchetatorilor, Horaţiu Potra i-a transmis lui Frank Timiş că Georgescu promitea, în schimb, redeschiderea tuturor minelor din România, „în special cele de aur”, menţionând că „are deja sprijinul americanilor care i-au făcut campanie la Trump şi de la cei care au negociat ieşirea UK din UE”.
Într-una dintre conversaţii, Călin Georgescu afirma: „Am nevoie de sprijin, apoi sprijin şi eu!”.
„D-ul Georgescu a spus că poate negocia orice cu dvs, pentru ca doar cu astfel de oameni ca dumneavoastră poate readuce economia României la suprafaţă.
Oameni harnici, deştepţi, credincioşi, patrioţi, nu slugi globaliste”, i-a scris Horaţiu Potra omului de afaceri Frank Timiş, potrivit rechizitoriului.
Tot din rechizitoriu rezultă că Georgescu ar fi beneficiat de sprijin financiar direct de la Potra. Acesta i-ar fi pus la dispoziţie o limuzină Mercedes GLE Coupe, închiriată în iunie 2024. Plata chiriei lunare, de circa 16.900 lei, ar fi fost făcută în numerar de Potra.
De asemenea, probele indică remiterea repetată de sume de bani în numerar către Georgescu Călin, fie direct, fie prin intermediul unor apropiati ai lui Horaţiu Potra, în locaţii din Bucureşti şi Ilfov.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













