Au inceput JO de Iarna: Flacara olimpica a fost aprinsa
Flacara olimpica pentru cea de-a XXI-a editie a Jocurilor Olimpice de Iarna a fost aprinsa, vineri, la Vancouver, de patru legende ale sportului canadian: hocheistul Wayne Gretzky, schioarea Nancy Greene, patinatoarea de viteza Katrina LeMay Doan si baschetbalistul Steve Nash
Campionul paralimpic Rick Hansen a fost primul care a intrat cu torţa olimpica in stadion si a predat-o apoi patinatoarei de viteza Katrina LeMay Doan.
De la Doan, torta a fost preluata de Steve Nash, care a trecut-o la schioarea Nancy Greene iar apoi la legenda hocheiului mondial Wayne Gretzky.
Flacăra Olimpica pentru Vancouver a fost aprinsa la 22 octombrie 2009, in Grecia. De-a lungul traseului din Europa pana in Canda, flacara olimpica a fost purtata de 12.000 de persoane.
Mai multe amanunte si o galerie foto pe www.mediafax.ro
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












