ArcelorMittal opreşte producţia la Hunedoara pe termen nedeterminat. Costurile energetice ridicate şi importurile ieftine pun presiune pe combinatul siderurgic
ArcelorMittal Hunedoara, una dintre puţinele unităţi metalurgice mari rămase în România, va suspenda producţia începând cu 5 septembrie, pentru o perioadă nedeterminată. Decizia vine pe fondul deteriorării accentuate a pieţei: costurile tot mai mari cu energia electrică, sprijinul guvernamental considerat insuficient şi presiunea importurilor ieftine au erodat competitivitatea fabricii pe piaţa internă şi în Uniunea Europeană, potrivit BVB acolo unde compani are o capitalizare de 35 mil. lei.
Potrivit companiei, registrul de comenzi s-a prăbuşit, volumele fiind cu aproape 60% mai mici faţă de 2024. În acest context, continuarea activităţii ar fi dificil de justificat economic.
ArcelorMittal a anunţat că măsurile de şomaj tehnic, aplicate deja în ultimele luni, vor fi extinse şi după 30 septembrie, tot pe termen nedeterminat. Conducerea a transmis că va începe imediat discuţii cu partenerii sociali, pentru a limita cât posibil impactul financiar asupra salariaţilor.
Hunedoara este unul dintre judeţele puternic dependente de industria grea, iar oprirea activităţii poate avea un efect de domino asupra furnizorilor locali şi a pieţei muncii regionale.
Cazul Hunedoara nu este izolat. Industria siderurgică europeană trece printr-o perioadă de tensiune: competiţia cu importurile din Asia şi Turcia, costurile ridicate ale energiei şi politicile climatice mai stricte faţă de alte regiuni fac dificilă menţinerea producţiei pe continent.
În România, unde consumul intern de oţel este modest şi volatil, presiunea este cu atât mai mare.
ArcelorMittal spune că îşi menţine angajamentul de a monitoriza atent piaţa şi de a reevalua decizia dacă situaţia se îmbunătăţeşte.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













