Au intrat banii de la FMI. BNR a redus dobanda cheie

Postat la 07 mai 2009 48 afişări

Mai bogata cu cinci miliarde de euro, dupa ce i-au intrat in conturi primii bani de la FMI, BNR a coborat miercuri dobanda cheie sub 10%, pentru prima oara in ultimul an.

Mesajul este cat se poate de clar: bancheri, ieftiniti creditele in lei, economia trebuie relansata! Mutarea este atipica pentru Banca Nationala si i-a luat prin surprindere pe specialisti. Banca Nationala a redus dobanda cheie la 9,5%. Se doreste astfel incurajarea imprumuturilor in moneda noastra. Nici creditarea in euro nu a fost neglijata. Potrivit unei decizii mai vechi a bancii centrale, din 24 mai bancile vor avea la dispozitie cateva sute de milioane de euro in plus pentru imprumuturi, bani care au fost pana acum in rezerva BNR.
Cititi mai multe pe www.stirileprotv.ro
 

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
FMI,
BNR,
dobanda,
pro tv
/articolul-zilei/pro-tv/au-intrat-banii-de-la-fmi-bnr-a-redus-dobanda-cheie-4307608
4307608
comments powered by Disqus
COVER STORY. Economia singurătăţii. Mai eficienţi, dar mai singuri - preţul vieţii moderne

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.