Halep, prima victorie în faţa americancei Venus Williams. Duel românesc în sferturile de finală ale turneului de la Roma: Simona Halep-Alexandra Dulgheru

Autor: Adrian Petculescu Postat la 14 mai 2015 62 afişări

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, a obţinut, joi, prima victorie în faţa americancei Venus Williams, locul 16 WTA, scor 6-2, 6-1, calificându-se în sferturile de finală ale turneului Premier 5 de la Roma, în care va evolua împotriva Alexandrei Dulgheru, locul 72 WTA.

Halep a învins-o pe sora mai mare a liderului WTA, Serena Williams, după 61 de minute, urmând a evolua în premieră împotriva compatrioatei ei Alexandra Dulgheru, care a trecut, tot joi, de rusoiaca Ekaterina Makarova, locul 8 WTA, cu scorul de 6-4, 6-3.

Simona Halep s-a mai întâlnit de trei ori cu Venus Williams, de fiecare dată impunându-se aceasta din urmă, în 2012 la Madrid, scor 6-1, 4-6, 7-6 (6), tot în 2012, la Roma, scor 6-3, 6-4 şi în 2013, la Tokyo, scor 4-6, 7-5, 6-3.

Accederea în sferturile de finală ale competiţiei de la Foro Italico este recompensată cu un premiu de 46.000 de euro şi cu 190 de puncte WTA.

A treia româncă prezentă pe tabloul principal al turneului de la Roma, Irina-Camelia Begu, locul 31 WTA, va evolua împotriva Victoriei Azarenka (Belarus), locul 29 WTA, în ultimul meci de pe Arena Centrală, meciul fiind programat să înceapă nu înainte de ora 22.00.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
TENIS,
DULGHERU,
CALIFICARE
/actualitate/halep-prima-victorie-in-fata-americancei-venus-williams-duel-romanesc-in-sferturile-de-finala-ale-turneului-de-la-roma-simona-halep-alexandra-dulgheru-14265473