Cum vrea Javier Milei, preşedintele libertarian al Argentinei, să plătească datoriile ţării: Scoate la „vânzare” cetăţenia în schimbul unei donaţii nerambursabile de 500.000 de dolari sau al achiziţiei de obligaţiuni suverane cu cupon zero de 1 mil. dolari
Argentina se pregăteşte să lanseze un program de cetăţenie prin investiţie, în timp ce preşedintele libertarian Javier Milei îi invită pe bogaţii lumii să ajute la rambursarea datoriilor ţării în schimbul paşaportului argentinian.
Guvernul urmăreşte să lanseze programul anul acesta, oferind cetăţenie în schimbul unei donaţii nerambursabile de aproximativ 500.000 de dolari sau al achiziţiei de obligaţiuni suverane cu cupon zero în valoare de aproximativ 1 milion de dolari, au declarat două persoane familiarizate cu situaţia. Acestea au spus că detaliile se pot modifica pe măsură ce autorităţile îşi finalizează planurile.
Oficialii speră ca programul să contribuie la acoperirea rambursărilor de datorii de zeci de miliarde de dolari pe care Argentina trebuie să le facă în următorii ani. Ţara nu a revenit încă pe pieţele internaţionale de capital după restructurarea din 2020 şi a căutat diverse alternative pentru a atrage dolari.
Ministerul Economiei din Argentina, care coordonează planurile, a refuzat să comenteze.
Argentina ar deveni una dintre cele mai mari ţări care oferă cetăţenie prin investiţie şi ar oferi acces fără viză în mai multe ţări decât orice program existent de acest fel.
Aşa-numitele programe de „paşapoarte de aur” s-au extins rapid în unele părţi ale lumii, pe măsură ce guvernele încearcă să atragă contribuţii financiare din partea elitei internaţionale.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












