Unii dintre cei mai cunoscuţi evaluatori de aeronave din lume, americanii de la Morten Beyer & Agnew, au cumpărat 10% din FLYWARD, un start-up braşovean care automatizează prognoza fluxurilor de numerar pentru mentenanţa aeronavelor. Noul CEO este Konrad Blocher, un fost om angajat al mba

Autor: Adrian Seceleanu Postat la 18 august 2026 12 afişări

Unii dintre cei mai cunoscuţi evaluatori de aeronave din lume, americanii de la Morten Beyer & Agnew, au cumpărat 10% din FLYWARD, un start-up braşovean care automatizează prognoza fluxurilor de numerar pentru mentenanţa aeronavelor. Noul CEO este Konrad Blocher, un fost om angajat al mba

Una dintre cele mai cunoscute case de evaluare a aeronavelor din lume a intrat în acţionariatul unui start-up din Braşov. Americanii de la Morten Beyer & Agnew - firma care publică prognozele de referinţă „Future Aircraft Values" - au preluat 10% din FLYWARD, dezvoltatorul din Braşov al unui software de prognoză a fluxurilor de numerar pentru mentenanţa aeronavelor, potrivit unei document al companiei.

Una dintre cele mai cunoscute case de evaluare a aeronavelor din lume a intrat în acţionariatul unui start-up din Braşov. Americanii de la Morten Beyer & Agnew - firma care publică prognozele de referinţă „Future Aircraft Values" - au preluat 10% din FLYWARD, dezvoltatorul din Braşov al unui software de prognoză a fluxurilor de numerar pentru mentenanţa aeronavelor, potrivit unei document al companiei.

Printr-o majorare de capital hotărâtă la 21 ianuarie 2026, Morten Beyer & Agnew, Inc. - societate din Arlington, Virginia, înregistrată în 1992 şi reprezentată de David Paul Tokoph - a primit 562 de părţi sociale, adică 10% din firmă, iar capitalul social a urcat de la 45.000 la 56.250 de lei (circa 11.000 de euro). Actul consemnează operaţiunea exclusiv la valoarea nominală a părţilor şi nu dezvăluie preţul efectiv plătit.

Mişcarea vine la scurt timp după o alta: cu două săptămâni mai devreme, la 8 ianuarie, un asociat fondator - firma spaniolă Blackmarble Investments - îşi vânduse cele 10% către LERYON GLOBAL HOLDINGS, la valoarea nominală. În urma celor două operaţiuni, LERYON, holdingul braşovean administrat de antreprenorul Bogdan Ochiană, a ajuns la 54%, iar cei trei fondatori individuali - spaniolul Pablo Azcárate, polonezul Zygmunt Blocher şi portughezul Ricardo Monteiro, cu domiciliul la Dublin - deţin câte 12% fiecare.

Morten Beyer & Agnew, cunoscută în industrie drept mba, este una dintre cele mai vechi şi mai respectate case independente de evaluare a aeronavelor din lume: fondată în 1992, cu birouri în Washington, Paris, Tokyo şi New York, publică prognozele de referinţă „Future Aircraft Values", folosite de bănci, companii aeriene şi firme de leasing pentru a estima cât va valora un avion peste ani. Exact acest tip de calcul îl automatizează FLYWARD - prognoza fluxurilor de numerar şi a costurilor de mentenanţă din finanţarea aeronavelor.
FLYWARD a fost înmatriculată la sfârşitul lui 2023, iniţial în comuna Hărman de lângă Braşov, şi a intrat efectiv pe piaţă în 2025, conform propriei declaraţii. Compania vinde o „suită de inteligenţă pentru finanţarea aeronavelor": instrumente care prognozează fluxurile de numerar pentru mentenanţa avioanelor şi motoarelor, calculează preţuri de tranzacţie şi gestionează portofolii, pentru companii aeriene, lessori, bănci şi investitori. Pe lângă parteneriatul cu Morten Beyer & Agnew, firma are un acord şi cu platforma de analiză Airline Economics+.

Dezvoltarea tehnică se sprijină pe reţeaua de firme a lui Bogdan Ochiană, prezentat în comunicat drept investitor şi fondator al principal33 - „partenerul tehnologic" care furnizează FLYWARD acces la ingineri specializaţi. Principal33 este cea mai mare dintre cele 12 firme administrate de Ochiană şi a raportat afaceri de circa 94,5 milioane de lei în 2025.
FLYWARD a avut un 2025 o cifră de afaceri de 883.645 de lei (circa 175.000 de euro) şi primul profit net, de 207.482 de lei, după un 2024 fără cifră de afaceri şi pe pierdere. Datoriile au crescut cu 147%, la 5,9 milioane de lei.

Konrad Blocher

Pe 17 august, FLYWARD a anunţat că are un nou director general - Konrad Blocher, un executiv cu aproape 20 de ani experienţă în industrie. Blocher a fost cel mai recent Head of Strategy and Research la Airborne Capital, iar anterior a ocupat poziţii de strategie la Goshawk şi roluri senior la SMBC Aviation Capital şi RBS Aviation Capital - dar şi cea de „Strategy and Sustainability Advisor la mba Aviation", marca sub care operează chiar Morten Beyer & Agnew.

„Am avut ocazia să folosesc Flyward înainte de a mă alătura companiei şi am văzut o platformă care reflectă îndeaproape modul în care cred că ar trebui să evolueze analiza din aviaţie: mai conectată, mai flexibilă şi mai eficientă", a declarat Konrad Blocher, director general al FLYWARD. „Ceea ce m-a impresionat a fost şi capacitatea echipei de a înţelege nevoile industriei şi de a le transforma rapid în software practic."

„Flyward răspunde unei nevoi clare a industriei printr-o combinaţie solidă de expertiză în aviaţie şi tehnologie", a adăugat Bogdan Ochiană. „Echipa a demonstrat că se poate mişca rapid şi că răspunde cerinţelor reale ale clienţilor. Konrad aduce experienţa şi perspectiva necesare pentru a duce mai departe această viziune."

Urmărește Business Magazin

COVER STORY. 35 de ani de Electro-Alfa International. Cum s-a transformat un business din Botoşani într-o companie listată la bursă, cu perspective globale

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.