Una dintre cele mai aşteptate autostrăzi din România intră în linie dreaptă
Ministerul Transporturilor (MT) anunţă că a fost desemnat câştigătorul lotului 1 Boiţa – Sibiu, parte integrantă a autostrăzii Piteşti – Sibiu, iar documentaţia aferentă lotului 4 Curtea de Argeş – Tigveni a fost transmisă spre validare la Agenţia Naţională pentru Achiziţii Publice - ANAP.
„S-a desemnat câştigătorul pentru lotul 1 Boiţa – Sibiu, parte integrantă a autostrăzii Piteşti – Sibiu. Dacă nu vor fi contestaţii, pe 23 martie 2019 vom putea semna contractul de proiectare şi execuţie. De asemenea documentaţia referitoare la lotul 4 al aceleiaşi autostrăzi Piteşti - Sibiu, secţiunea Curtea de Argeş – Tigveni, a fost transmisă, spre validare, la ANAP. Astfel autostrada Piteşti – Sibiu a intrat în linie dreaptă”, a declarat Răzvan Cuc, ministrul Transporturilor.
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a finalizat, miercuri, procesul de evaluare a ofertelor depuse în cadrul procedurii „Proiectare şi execuţie autostrada Sibiu - Piteşti, Secţiunea 1 Sibiu - Boiţa, km. 0Ă000 - km. 14Ă150 - Lot 1 km. 0+000 – km. 13+170”.