Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale US Open

Autor: Liliana Micu - Mediafax, Adrian Petculescu Postat la 06 septembrie 2015 513 afişări

Jucătoarea Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale US Open, ea egalându-şi cea mai bună performanţă din carieră la Grand Slam-ul american, înregistrată în 2013.

Halep a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-3, pe Shelby Rogers din SUA, locul 154 WTA, sportivă venită din calificări, după un meci de o oră şi şapte minute, disputat în turul al treilea al competiţiei.

Sportiva română nu a avut probleme în partida de pe arena Arthur Ashe de la Flushing Meadows, deşi Rogers a intrat cu încredere pe teren. Însă încrederea americancei s-a evaporat la prima minge de break a meciului, în ghemul al cincilea. Astfel, de la 2-2, Halep a arătat cum arată diferenţa de peste 150 de locuri în clasamentul WTA, câştigând şapte ghemuri la rând. Setul întâi a durat 31 de minute, apoi Rogers a câştigat şi ea un ghem la 0-2, în setul secund. Românca a dus scorul la 5-2, după un nou break în ghemul al şaptelea, apoi s-a relaxat, iar Rogers a făcut rebreak. Nu a fost o revenire a americancei, pentru că Halep a închis setul în ghemul următor, după alte 36 de minute.

În faza următoare, românca va evolua cu învingătoarea din partida dintre Barbora Strycova (Cehia), locul 42 WTA, şi Sabine Lisicki (Germania), locul 24 WTA şi cap de serie numărul 24, care se dispută la ora transmiterii acestei ştiri.

Calificarea în optimi este recompensată la US Open cu un premiu de 213.575 de dolari şi cu 240 de puncte WTA.

02:51 Game, set Halep. Simona câştigă primul set

02:47 Break Halep. Simona câştigă pentru a doua oară pe serviciul americancei şi e foarte aproape de câştigarea primului set

02:10 Cele două jucătoare fac exerciţii de încălzire

Simona Halep, cap de serie numărul 2, a trecut, joi, cu scorul de 6-3, 6-4, de ucraineanca Katerina Bondarenko, poziţia 104 WTA, sportivă venită din calificări, românca egalându-şi performaţa de anul trecut, calificarea în turul al treilea al US Open.

Cea mai bună performanţă din cariera Simonei Halep la US Open este calificarea în optimile de finală, în 2013.

Am mai scris despre:
TENIS,
HALEP,
PROGRAM
/actualitate/simona-halep-s-a-calificat-in-optimile-de-finala-ale-us-open-14701841