Schimbarea în conducerea Apple. Tim Cook se retrage din funcţia de CEO în septembrie
Tim Cook a anunţat că se va retrage din funcţia de director general al Apple, după ce a condus gigantul american timp de 15 ani. Cook urmează să fie înlocuit de John Ternus, şeful departamentului de inginerie hardware, începând cu 1 septembrie.
Anunţul a fost făcut luni de Apple care a precizat că Tim Cook va rămâne în funcţie până la finalul verii pentru a asigura perioada de tranziţie. Acesta urmează să preia rolul de preşedinte executiv al Consiliului de Administraţie, potrivit CNN.
„A fost cel mai mare privilegiu al vieţii mele să fiu CEO al Apple şi să mi se fi încredinţat conducerea unei companii atât de extraordinare”, a transmis Cook.
Tim Cook a preluat conducerea Apple în 2011 succedându-l Steve Jobs şi în timpul conducerii sale, compania a ajuns la o valoare de aproximativ 4 trilioane de dolari. De asemenea, CEO-ul a fost responsabil pentru extinderea gamei de produse dincolo de produsele clasice Apple, printre care Mac, Iphone şi Ipod.
Extinderea a vizat domenii precum divertismentul, prin Apple TV şi dispozitive tip AirPods sau Apple Watch.
Totuşi, în ultimii ani, unele iniţiative ale companiei nu au avut acelaşi succes. Dispozitivul Vision Pro nu a atins un nivel de popularitate asemănător cu cel al altor produse, iar compania a înregistrat întârzieri în actualizarea sistemului Siri, actualizarea care ar fi trebuit să apropie compania de giganţi ai inteligenţei artificiale precum OpenAI şi Gemini.
Noul director general, John Ternus face parte din echipa Apple încă din 2001.
Acesta şi-a început cariera la departamentul de design, urcând în ierarhia companiei, ajungând vicepreşedinte senior pentru inginerie hardware.
„Sunt onorat să preiau acest rol şi promit să conduc cu valorile şi viziunea care au ajuns să definească acest loc special timp de o jumătate de secol”, spune Ternus.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













