Premieră în piaţa de retail, o companie românească preia 87 de magazine ale unei multinaţionale

Autor: Cristina Roşca Postat la 18 august 2025 656 afişări

Premieră în piaţa de retail, o companie românească preia 87 de magazine ale unei multinaţionale

Reţeaua Annabella, controlată de familia de antreprenori locali Mutu, cumpără cele 87 de magazine Profi şi Mega Image vândute de grupul olandezo-belgian Ahold Delhaize. E vorba de 82 de unităţi Profi şi 5 Mega Image.

Tranzacţia are loc în contextul în care gigantul străin şi-a asumat această obligaţie pentru a putea primi acordul de la Consiliul Concurenţei pentru preluarea Profi.

Şi acest deal între Annabella şi Ahold Delhaize trebuie să primească ok-ul Concurenţei. Tranzacţia este aşteptată să fie finalizată până la finalul anului.

„Această achiziţie se aliniază perfect strategiei noastre de extindere la nivel national şi consolidează prezenţa Annabella pe piaţa românească. Magazinele pe care le preluăm vor trece sub brandul Annabella după finalizarea tranzacţiei. Locaţiile lor se potrivesc foarte bine formatelor şi modului nostru de lucru, reprezentând o completare valoroasă a reţelei”, a declarat Dorina Mutu, director general Annabella.

Magazinele sunt amplasate în 44 de localităţi. Mai bine de jumătate sunt în Bucureşti şi Ilfov. Există, de asemenea, unele şi în judeţele Prahova, Giurgiu sau Dâmboviţa, relativ apropiate de Capitală. Pentru Annabella, achiziţia înseamnă extinderea şi în alte zone ale României, ţinând cont că activează în Vâlcea, Argeş, Olt şi Dâmboviţa.

Pentru retailerul autohton, această achiziţie înseamnă aproape dublarea reţelei, astăzi având peste 100 de unităţi.
Părţile nu au înaintat valoarea tranzacţiei, dar ZF a scris anterior că e vorba de un deal de câteva zeci de milioane de euro.

Povestea brandului Annabella a început la patru ani după Revoluţie, cu un magazin în care se vindeau fructe şi legume. Născută în Râmnicu Vâlcea, Dorina Mutu – antreprenoarea care se află în spatele businessului – nu şi-a dorit niciodată să plece din oraşul natal, aşa că după terminarea liceului s-a alăturat echipei de la Fabrica de Conserve Râureni, lucrând atât în producţie, cât şi în vânzări. Acolo îşi întâlneşte partenerul de viaţă şi de business, adică pe Dan Mutu. Apoi, cei doi antreprenori pleacă şi dezvoltă propriul business – Annabella -, iar ulterior (în 2008) cumpără şi fabrica de Conserve Râureni, pe care o dezvoltă.

„Aşadar, în 1994 începe povestea Annabella. Am ales să renunţăm la confortul pe care îl oferea un loc de muncă într-o companie locală, pentru o industrie care se afla la început de drum, dar care a trezit spiritul antreprenorial în mulţi români. După Revoluţie toată lumea făcea comerţ. Era ca un orizont larg deschis, în care toată lumea a văzut o oportunitate de a construi ceva. Noi nu am făcut excepţie. Aşa că la vârsta de 23 de ani am plecat şi eu şi soţul meu de la Râureni ca să ne deschidem propria afacere”, declara anterior Dorina Mutu.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
Annabella,
Profi,
Mega Image,
magazine

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.