Patronatele solicită Parlamentului amânarea aplicării a cinci măsuri din OUG 114/2018
Alianţa Confederaţiilor Patronale din România (ACPR) solicită Parlamentului amânarea aplicării a cinci aspecte reglementate prin OUG 114/2018, cu impact major asupra funcţionalităţii (chiar a viabilităţii) mediului de afaceri, informează un comunicat al ACPR.
Cele cinci reglemetări sunt: suprataxarea băncilor în funcţie de creşterea ROBOR, suprataxarea companiilor din energie cu 2% pe cifra de afaceri; suprataxarea companiilor din telecomunicaţii cu 3% pe cifra de afaceri; limitarea activităţilor cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri, precum şi majorarea capitalului administratorilor fondurilor de pensii.
ACPR confirmă intenţia de a oferi întregul suport decidenţilor, în structurile parlamentare, prin oferirea expertizei deţinute, astfel încât să fie identificată soluţia optimă pentru cele patru componente ale OUG 114/2018, inclusiv prin propuneri de completare, modificare sau abrogare a unor prevederi concrete.
Citiţi mai multe pe www.mediafax.ro
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro











