Care este oraşul din România votat destinaţia turistică a anului şi oraş care inspiră

Autor: Gabriel Pecheanu Postat la 22 mai 2024 71 afişări

Care este oraşul din România votat destinaţia turistică a anului şi oraş care inspiră

Sibiul a fost votat destinaţia turistică a anului şi oraş care inspiră. „Oraşul nostru  inspiră de 20 de ani alte destinaţii, prin creativitate şi viaţa animată care atrage sute de mii de turişti în fiecare an”, spune primarul Astrid Fodor.

„Am preluat ca primar, în numele Sibiului, nu unul, ci două premii pentru destinaţia noastră turistică. Unul distinge Sibiul ca <Oraş care inspiră> şi pe bună dreptate, pentru că oraşul nostru inspiră de 20 de ani alte destinaţii, prin creativitate şi viaţa animată care atrage sute de mii de turişti în fiecare an. Sibiul a adoptat turismul cultural, turismul de eveniment, cel sportiv, de aventură şi cel de cultură gastronomică, toate componente ale turismului de experienţă, deja de mulţi ani, Sibiul dând mereu tonul în turismul românesc. Marele premiu, cel de <Destinaţie a anului 2024>, vine să recunoască votul masiv pentru Sibiu, această distincţie acordându-se destinaţiei care a strâns cele mai multe voturi”, spune Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu.

Competiţia a fostr organizată de Asociaţia Institutul pentru Oraşe Vizionare şi Asociaţia Destinaţia Anului.

Gala a avut loc la Ateneul Român din Bucureşti.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
fodor,
turism,

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.