Bolojan, întrebat despre valul de concedieri din 2026
Ilie Bolojan a fost întrebat ce le transmite românilor care rămân fără loc de muncă în 2026.
La Dacia se anunţă disponibilizarea a 900 de oameni, la OMV Petrom 1.000 de oameni, iar până în septembrie 19.000 de oameni au fost notificaţi că îşi vor pierde locul de muncă.
„Domnule Bolojan, ce le spunem acelor români care rămân fără loc de muncă? Cât de mult pune în pericol economia acest val de disponibilizări?", a fost întrebarea pentru premier, la „The News Man Romania”.
„Sunt două aspecte. Măsuri care sunt luate de guvern, care au anumite efecte. Şi realităţi din piaţă, din competiţia globală, care face ca anumite companii să angajeze sau să concedieze oameni în funcţie de comenzile pe care le au”, a explicat Bolojan.
Bolojan a transmis un mesaj de optimism pentru a doua parte a anului 2026.
„Este evident că anul 2026 va fi anul în care, dacă facem ceea ce trebuie în lunile următoare, se finalizează această situaţie dificilă şi din a doua jumătate a anului următor inflaţia va scădea şi vom stabiliza bugetele în aşa fel încât să creăm condiţii de dezvoltare", a declarat liderul liberal.
Bolojan a subliniat importanţa atragerii fondurilor europene pentru sprijinirea economiei româneşti.
„Ceea ce urmărim în această perioadă este să atragem fondurile europene pe care le avem alocate.
Avem o fereastră de oportunitate, avem 10 miliarde de euro pe care trebuie să îi atragem până în toamna anului viitor din PNRR”, a spus el.
„Asta înseamnă cel mai mare sprijin pe care îl putem da economiei româneşti, pentru că înseamnă şcoli care sunt reabilitate, blocuri care se envelopează, investiţii importante, locuri de muncă, achiziţii în spitale, un pachet important", a detaliat Bolojan.
„Trebuie să guvernăm cu responsabilitate, să asigurăm stabilitatea politică şi bugetară pentru a scoate România din această situaţie dificilă”, a conchis prim-ministrul.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













