Un tehnocrat vehiculat pentru postul de premier

Autor: Cosmin Pirv Postat la 13 iunie 2025 32 afişări

Un tehnocrat vehiculat pentru postul de premier

După ce negocierile cu partidele politice sunt în impas, Nicuşor Dan face o mişcare surprinzătoare. Digi24 publică pe surse că Ionuţ Dumitru, economist-şef la o bancă comercială, este luat în calcul pentru funcţia de prim-ministru. „Nu am nimic de comentat”, a spus el pentru Gândul.

Contactat de Gândul, Ionuţ Dumitru, fost preşedinte al Consiliului Fiscal, nu a infirmat şi nici nu a confirmat informaţia.

„Nu am niciun comentariu. Ăsta e comentariul meu deocamdată. Încă o dată, în momentul ăsta nu vă pot comenta absolut nimic, vă rog să mă înţelegeţi”, spune Dumitru în exclusivitate pentru Gândul.

Ionuţ Dumitru este economist şef din 2005 la Raiffeisen Bank şi are un doctorat la ASE acolo unde şi predă, potrivit CV-ului său.

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat în repetate rânduri că dorinţa sa de premier este Ilie Bolojan, însă în urma impasului de la negocierile politice nu este exclus ca şeful statului să numească un premier tehnocrat. Un alt nume vehiculat din zona tehnocrată este şi cel al unei femei.

Nici PSD nu şi-ar dori postul de premier, având în vedere noul pachet de taxe şi impozite pregătit pentru reducerea deficitului bugetar. PSD a propus la negocieri ideea unei rotative la guvernare, pe care să o preia în a doua parte, după modelul Nicolae Ciucă-Marcel Ciolacu.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
premier,
tehnocrat,
ionuţ dumitru

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.