Un dezvoltator imobiliar vine cu o ofertă rar întâlnită pe piaţă: 85% din preţul apartamentului se plăteşte la finalizare
ROKA Development lansează două proiecte rezidenţiale premium în Bucureşti – Platinum şi Parkview –, cu un total de 144 de apartamente şi o valoare cumulată de dezvoltare estimată la 30 de milioane de euro ♦ Compania îşi repoziţionează strategia către segmentul mediu-superior, premium şi high-end, mizând pe proiecte cu arhitectură distinctă, soluţii tehnice moderne şi un model de plată în care 85% din preţul locuinţei este achitat la livrare ♦ Primele rezultate comerciale arată un interes ridicat din partea cumpărătorilor, cu un grad de precontractare de 15% pentru Platinum şi 35% pentru Parkview.
Piaţa rezidenţială din Bucureşti continuă să se segmenteze, iar dezvoltatorii încearcă să răspundă unei categorii de cumpărători care pune tot mai mult accent pe amplasament, calitatea construcţiei şi predictibilitatea investiţiei. În acest context, ROKA Development, divizia imobiliară a Sir Group, anunţă lansarea proiectelor Platinum by ROKA Development şi Parkview by ROKA Development, două ansambluri care marchează repoziţionarea companiei către segmentul mediu-superior, premium şi high-end.
Cele două proiecte vor însuma 144 de apartamente, peste 175 de locuri de parcare şi o valoare cumulată de dezvoltare (GDV) estimată la 30 de milioane de euro, dintre care aproximativ 20 de milioane de euro reprezintă valoarea proiectului Platinum, iar 10 milioane de euro cea a proiectului Parkview.
„Platinum şi Parkview reprezintă momentul în care brandul ROKA Development intră într-o etapă nouă, mai clară, mai matură şi mai ambiţioasă. Clientul nostru vrea să ştie cine construieşte, cum construieşte, ce garanţii primeşte şi cât plăteşte înainte de livrare, iar aceste două proiecte răspund direct acestor aşteptări”, spune Ahmed Tomah, vicepreşedinte ROKA Development.

Compania afirmă că lansarea are loc într-un moment în care ambele proiecte au atras deja interes din partea pieţei. Platinum este precontractat în proporţie de 15%, iar Parkview a ajuns la un grad de precontractare de 35%, rezultate care, potrivit dezvoltatorului, confirmă interesul cumpărătorilor pentru proiecte bine poziţionate şi construite la standarde ridicate.
Dezvoltatorul mizează pe un model de plată în care 85% din preţ se achită la livrare
Una dintre principalele diferenţieri pe care ROKA Development le aduce în noile proiecte este structura de plată. În locul avansurilor consistente solicitate încă din fazele incipiente ale construcţiei, compania propune un sistem etapizat, în care cea mai mare parte a preţului este achitată la finalizarea proiectului.
Pentru Platinum, rezervarea unui apartament se face cu 2.000 de euro, iar pentru Parkview cu 1.000 de euro. Ulterior, cumpărătorii achită un avans de 5% la semnarea promisiunii de vânzare, încă 5% la atingerea cotei zero şi alte 5% când construcţia ajunge la etajul şase. Restul de 85% este achitat la livrarea locuinţei.
„Această structură de plată este o facilitate majoră pentru cumpărător, deoarece reduce capitalul blocat înainte de livrare. Faptul că 85% din preţ este achitat la finalizare transmite un mesaj clar: ROKA Development îşi asumă construcţia, respectarea calendarului şi responsabilitatea faţă de client”, afirmă Ionuţ Nedelcu, consultant strategic pentru proiectele companiei.

Potrivit dezvoltatorului, un alt element important este faptul că ritmul construcţiei nu depinde exclusiv de avansurile încasate de la cumpărători, proiectele fiind susţinute şi prin resurse financiare proprii.
În prezent, lucrările sunt deja în desfăşurare. Platinum se află în etapa de infrastructură, în timp ce Parkview a ajuns la realizarea structurii supraterane.
Două proiecte adresate unor segmente diferite ale pieţei premium
Platinum by ROKA Development este poziţionat în zona high-end şi va fi construit în Nerva Traian, în apropierea staţiei de metrou Timpuri Noi. Proiectul va avea aproximativ 6.000 de metri pătraţi construiţi supraterani, 84 de apartamente şi peste 100 de locuri de parcare.
Ansamblul va include studiouri, apartamente cu două, trei şi patru camere, penthouse-uri şi locuinţe cu terase ample. Arhitectura este semnată de profesor universitar arhitect Laura Dobrescu, iar dezvoltatorul spune că proiectul se diferenţiază prin faţada ventilată şi designul contemporan. Preţurile pornesc de la 3.900 de euro pe metru pătrat, iar finalizarea este estimată pentru ultimul trimestru din 2027.
Cel de-al doilea proiect, Parkview by ROKA Development, este amplasat în zona Doamna Ghica, în apropierea Parcului Plumbuita, cu acces către Parcul Circului, Bucur Obor şi zona de business Pipera.
Proiectul va cuprinde 60 de apartamente, peste 75 de locuri de parcare şi aproximativ 5.500 de metri pătraţi supraterani. Arhitectura este realizată de Alexandra Monoranu şi pune accent pe un design modern, faţade ventilate şi integrarea spaţiilor verzi. Preţurile încep de la 2.650 de euro pe metru pătrat, iar livrarea este programată pentru începutul trimestrului al patrulea din 2027.
Eficienţa energetică şi calitatea construcţiei devin argumente de diferenţiere
Ambele proiecte sunt dezvoltate pe structură din cadre de beton armat şi vor include faţade ventilate, izolaţii termice şi fonice suplimentare, încălzire în pardoseală şi panouri fotovoltaice destinate alimentării unei părţi din consumul energetic al spaţiilor comune.
Prin această lansare, ROKA Development îşi consolidează strategia de dezvoltare într-un segment al pieţei în care cumpărătorii analizează tot mai atent nu doar amplasamentul şi preţul, ci şi reputaţia dezvoltatorului, soluţiile tehnice şi modul în care sunt gestionate riscurile pe parcursul construcţiei. Cu peste 1.000 de locuinţe dezvoltate până în prezent, compania spune că noua etapă urmăreşte să răspundă unei cereri în creştere pentru proiecte rezidenţiale premium, construite la standarde moderne şi livrate într-un cadru financiar mai predictibil pentru cumpărători.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro











