Preşedintele Nicuşor Dan: Nu sunt mulţumit de Justiţia din România

Autor: Cosmin Pirv Postat la 30 iulie 2025 13 afişări

„Nu sunt mulţumit de Justiţia din România, în special de parchete”, a răspuns miercuri preşedintele Nicuşor Dan la întrebarea dacă este mulţumit de cum tratează Justiţia traficul de persoane.

Preşedintele Nicuşor Dan: Nu sunt mulţumit de Justiţia din România

Preşedintele Nicuşor Dan a fost întrebat miercuri dacă va trata cu prioritate subiectul traficului de persoane, un subiect important şi în relaţia cu SUA. „Da. Răspunsul este afirmativ. Este parte dintr-un standard de civilizaţie şi de moralitate pe care noi, ca stat, trebuie să ni-l asumăm”.

În acest context, preşedintele a fost întrebat dacă este mulţumit de cum tratează Justiţia acest subiect.

„Nu sunt mulţumit de Justiţia din România, în special de parchete, aşa cum am spus de multe ori, pe multe fenomene, inclusiv acesta. Pe de o parte, în zona de parchete, cercetarea durează mult prea mult şi nu este ţintită. Este de foarte, foarte multe ori o activitate birocratică în care ne trimitem hârtii şi în care nu suntem în stare să separăm cazuri importante de cazuri mult mai puţin importante”.

El a adăugat că, pe de altă parte, şi în faza de judecată dosarele importante durează extrem de mult.

„Cum putem să corectăm lucrurile astea? O să fie o evoluţie în timp. În orice caz, trebuie să dăm o mare importanţă planului managerial al şefilor de parchete. Am câteva experienţe banale din calitatea de primar cu parchetele de pe lângă judecătorii care tratau absolut neuniform şi birocratic chestiuni similare care puteau să fie tranşate odată pentru totdeauna.

Şi orice procuror la care ajungea un tip de dosar să aplice un algoritm şi să rezolve să-l rezolve într-o zi. Nu s-a întâmplat şi mi îmi închipui că lucrul ăsta se întâmplă în foarte, foarte multe zone din parchete. Deci, primul şi în primul rând, managementul în parchete cu ţintirea unor zone de corupţie pe care noi le vedem. Şi doi, tot o chestiune de management în ceea ce priveşte instanţele, pentru că şi aici suntem cumva supraîncărcaţi de dosare şi nu există mintea limpede care să simplifice tot procesul”, a spus Nicuşor Dan.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
nicuşor dan,
justiţia,

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.