Care este adevăratul motivul pentru care nunta lui Jeff Bezos la Veneţia amânată din cauza protestelor: „Ne aruncăm în canale"
Căsătoria între Jeff Bezos, fondatorul Amazon, şi Lauren Sánchez, programată iniţial pentru 24-26 iunie la Veneţia, a fost amânată cu câteva zile din motive oficiale „logistice", dar în realitate din cauza protestelor intense din oraş.
Comitetul „No Space for Bezos", care reuneşte mai multe organizaţii printre care Laboratorio Morion, Anpi şi Extinction Rebellion, a declarat război evenimentului.
Activiştii au împânzit oraşul cu manifeste şi au desfăşurat un banner cu numele „Bezos" tăiat cu un X roşu pe clopotniţa Bazilicii San Giorgio, conform Il Fatto Quotidiano.
„Nu suntem împotriva căsătoriei, ci împotriva aroganţei acestui magnat tehnologic care se mişcă ca şi cum ar fi acasă", a declarat Tommaso Cacciari, purtătorul de cuvânt al comitetului.
Protestatarii au promis o manifestaţie „colorată şi paşnică" pe 28 iunie şi ameninţă să blocheze canalele care duc la una dintre locaţiile alese, Scuola Grande della Misericordia. „Ne aruncăm în canal dacă e nevoie", au declarat aceştia.
Autorităţile locale reacţionează dur. Primarul Luigi Brugnaro s-a declarat „ruşinat" de activişti, pe care îi numeşte „o mică minoritate care vrea doar să se facă remarcată". Preşedintele regiunii Veneto, Luca Zaia, a fost şi mai categoric: „Vreau ca Jeff Bezos să fie primit cu braţele deschise la Veneţia.
A protesta împotriva celui care ne aduce bogăţie este o ruşine absolută".
Evenimentul, cu un cost estimat între 10 şi 30 de milioane de dolari, va include cinci super-iahturi, circa 250 de invitaţi printre care Leonardo DiCaprio, Katy Perry şi Lady Gaga, care va susţine un concert. Lauren Sánchez ar avea planificate 28 de ţinute pentru cele trei zile de festivităţi.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













