Criză comercială între Washington şi Ottawa. SUA pune capât negocierilor tarifare cu Canada, după o campanie publicitară anti-tarif apărută pe teritoriul canadian. Donald Trump: „Toate negocierile comerciale cu Canada sunt încetate!”
Preşedintele american Donald Trump a anunţat, joi seară, că a pus capăt negocierilor comerciale cu Canada, în semn de represalii faţă de o campanie publicitară anti-tarif lansată de provincia canadiană Ontario.
Decizia riscă să provoace o nouă criză comercială între Washington şi Ottawa, la doar câteva luni după ce premierul canadian Mark Carney reuşise să stabilizeze relaţiile bilaterale.
Trump a făcut anunţul pe platforma Truth Social, criticând faptul că reclamele difuzate în Statele Unite foloseau vocea fostului preşedinte republican Ronald Reagan, într-un discurs radiofonic din 1987, în care acesta spunea că tarifele afectează pe termen lung economia americană. „TARIFELE SUNT FOARTE IMPORTANTE PENTRU SECURITATEA NAŢIONALĂ ŞI ECONOMIA SUA. Pe baza comportamentului lor revoltător, TOATE NEGOCIERILE COMERCIALE CU CANADA SUNT ÎNCETATE”, a scris Trump.
Ruptura survine pe fondul tensiunilor tot mai mari legate de taxele impuse de Washington: tarife de până la 35% pe produse canadiene excluse din acordul USMCA, dar şi taxe de până la 50% pe oţel, aluminiu şi cherestea. Industria auto din Ontario, profund dependentă de piaţa americană, riscă noi pierderi şi închideri de fabrici, după ce Trump a cerut repatrierea producătorilor auto americani.
În replică, Fundaţia Prezidenţială Ronald Reagan a transmis pe platforma X că spoturile „denaturează” mesajul lui Reagan şi că nu s-a cerut permisiunea pentru utilizarea materialului audio, adăugând că ia în calcul opţiuni legale.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













