BBC îşi cere scuze lui Donald Trump, dar respinge ferm acuzaţiile de defăimare: Scandalul montajului controversat din documentarul „Panorama” declanşează tensiuni politice şi o nouă investigaţie internă în presa britanică
BBC a transmis joi o scuză personală preşedintelui american Donald Trump, însă a subliniat că nu există temei legal pentru un proces de defăimare privind documentarul pe care avocaţii liderului de la Casa Albă îl consideră drept denigrator, scrie Reuters.
Documentarul, difuzat în cadrul emisiunii „Panorama” chiar înainte de alegerile prezidenţiale americane din 2024, a combinat trei segmente din discursul lui Trump din 6 ianuarie 2021, ziua în care susţinătorii săi au luat cu asalt Capitoliul. Montajul crea impresia că fostul preşedinte ar fi instigat direct la violenţă.
„Deşi BBC regretă sincer modul în care a fost editat acel fragment video, dezaprobăm ferm ideea că ar exista motive pentru o acuzaţie de defăimare”, a transmis instituţia într-un comunicat oficial.
Avocaţii lui Trump ameninţaseră duminică cu un proces de până la 1 miliard de dolari, dacă BBC nu retrage documentarul, nu prezintă scuze şi nu oferă compensaţii pentru ceea ce numesc „daune financiare şi de imagine”.
Deşi postul public britanic nu a răspuns direct pretenţiilor financiare, poziţia sa – că acuzaţia de defăimare nu are fundament – sugerează că şi cererea de despăgubiri este, din punctul lor de vedere, nejustificată.
Potrivit declaraţiei oficiale, preşedintele BBC, Samir Shah, a trimis joi o scrisoare personală Casei Albe pentru a-şi exprima regretul în numele instituţiei. Cu doar câteva zile înainte, acesta prezentase deja scuze în faţa unei comisii parlamentare britanice, numind montajul „o eroare de judecată”.
Ministrul culturii, Lisa Nandy, a afirmat vineri că scuzele adresate lui Trump au fost pe deplin justificate.
„Au recunoscut corect că nu au atins standardele cele mai înalte, iar acesta este motivul pentru care preşedintele consiliului a prezentat scuze preşedintelui Statelor Unite”, a declarat ea pentru Times Radio.
BBC a confirmat joi că documentarul nu va mai fi redifuzat pe niciuna dintre platformele sale.
Tot joi, postul britanic a anunţat că investighează noi acuzaţii publicate de The Telegraph, privind editarea aceluiaşi discurs de către un alt program BBC, „Newsnight”.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













