Dezvoltatorii de locuinte nevandute se plang ca plafonul la Prima Casa a ramas neschimbat
Dezvoltatorii mai multor proiecte rezidentiale din Bucuresti, deja finalizate, integral sau conform graficului de lucrari, considera ca modificarile aduse programului guvernamental Prima Casa, nu sunt suficiente pentru a debloca vanzarile.
Principala modificare adusa programului Prima Casa consta in majorarea plafonului de garantare la 70.000 de euro pentru locuintele nou construite si la 75.000 de euro in cazul in care mai multi solicitanti ai creditului se unesc pentru dezvoltarea, in regie proprie, a unui imobil cu locuinte. Pentru locuintele finalizate inainte de 1 februarie 2010, plafonul de garantare a ramas neschimbat la 60.000 de euro.
Mai multi dezvoltatori de locuinte finalizate si-au exprima nemultumirea fata de aceasta decizie, solicitand in schimb majorarea plafonului de pret pentru care TVA este de 5%. In acest moment, cota de TVA de 5% se aplica pentru locuintele cu un pret mai mix de 380.000 de lei (aproximativ 92.000 de euro).
"Solutia asteptata este majorarea limitei la care se aplica TVA de 5 %. In prezent, aceasta limita este de 380.000 lei. Aceasta suma este insuficienta in conditiile actuale ale pietei. Ridicarea plafonului pana la 130.000 de euro ar facilita achizitia de apartamente noi si ar incuraja si piata constructiilor", considera Valentin Tanase, vicepresedinte al Platinum Group, dezvoltator care are in constructie un ansamblu cu cateva sute de apartamente.
La randul sau, directorul de marketing si de vanzari al Adama, Asher Lax, considera ca plafonul sub care TVA este de 5% ar trebui majorat la 500.000 - 600.000 de lei.
Urmărește Business Magazin
Urmează Gala Business Magazin Tineri Manageri de Top
16 iunie, ora 18:00
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













