A început cel mai mare război comercial din ultima sută de ani

Autor: Ziarul Financiar Postat la 03 aprilie 2025 31 afişări

A început cel mai mare război comercial din ultima sută de ani

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a anunţat noile tarife reciproce asupra partenerilor comerciali ai SUA, într-o mişcare care riscă să declanşeze un adevărat război comercial la nivel global. 

Uniunea Europeană va fi tarifată la 20%, Vietnamul va fi tarifat la 46%, Cambodgia la 49%, Taiwan la 32%, Japonia la 24%, Africa de Sud la 30%, India la 26%, Coreea de Sud la 25%, Thailanda la 36%, Elveţia la 31%, Indonezia la 32%.

Trump spune că aduce un pic de „dragoste dură” partenerilor comerciali ai Americii. El îşi aminteşte de răposatul prim-ministru japonez Shinzo Abe. El spune că Abe a înţeles că ceva trebuie să se schimbe în domeniul comerţului.
 
„Timp de decenii, ţara noastră a fost jefuită, jecmănită şi violată”, a declarat Trump în faţa unei audienţe care a inclus membri ai cabinetului şi muncitori auto. „Acest lucru nu se va mai întâmpla”.

„Vom calcula rata combinată a tuturor tarifelor lor ... şi pentru că suntem foarte amabili ... le vom cere aproximativ jumătate din ceea ce ne cer ei nouă.”

Tarifele par a fi mult mai agresive decât se aşteptau mulţi analişti. 
 
Trump numeşte anunţul său privind tarifele o „declaraţie de independenţă economică” pentru SUA.
 

„Vom avea o naţiune foarte liberă şi frumoasă. Va fi Ziua Eliberării în America şi va fi o zi în care, sperăm, vă veţi uita înapoi în anii următori şi veţi spune: „Ştii, a avut dreptate. Aceasta s-a dovedit a fi una dintre cele mai importante zile din istoria ţării noastre”.

 
Cum evoluează pieţele de capital şi bursele: 

Valorile futures ale acţiunilor din SUA au scăzut, inversând rapid câştigurile anterioare, după ce preşedintele Donald Trump a dezvăluit detaliile tarifelor reciproce pentru partenerii comerciali ai ţării.

Contractele care urmăresc indicele S&P 500 de pe Wall Street au scăzut cu 1,7 %, în timp ce cele care urmăresc indicele Nasdaq 100, care se bazează pe tehnologie, au scăzut cu mai mult de 2 %.

Valutele şi ratele se inversează pe măsură ce Trump schiţează tarife reciproce, iar piaţa consideră că 10% este un nivel minim. Randamentele titlurilor de trezorerie au trecut de la o creştere de aproximativ şase puncte de bază la o scădere pe parcursul sesiunii. Randamentul pe 10 ani oscilează de la un maxim al sesiunii de 4,23% la 4,15%. Pe piaţa valutară, yenul şterge pierderile.

Preţurile petrolului şi-au inversat cursul, devenind negative pentru scurt timp în schimburile de după soluţionare. SUA se bazează pe transporturile europene de combustibil pentru a satisface cererea de pe Coasta de Est, unde mai există puţine rafinării. Şi, desigur, SUA exportă ţiţei către majoritatea ţărilor de pe această listă.
 
Vedeţi mai jos tabelul complet al tarifelor:
 
Ţară Tarife percepute SUA (%) Tarife reciproce reduse propuse de SUA (%)
China 67% 34%
Uniunea Europeană 39% 20%
Vietnam 90% 46%
Taiwan 64% 32%
Japonia 46% 24%
India 52% 26%
Coreea de Sud 50% 25%
Thailanda 72% 36%
Elveţia 61% 31%
Indonezia 64% 32%
Malaezia 47% 24%
Cambodgia 97% 49%
Regatul Unit 10% 10%
Africa de Sud 60% 30%
Brazilia 10% 10%
Bangladesh 74% 37%
Singapore 10% 10%
Israel 33% 17%
Filipine 34% 17%
Chile 10% 10%
Australia 10% 10%
Pakistan 58% 29%
Turcia 10% 10%
Sri Lanka 88% 44%
Columbia 10% 10%

Pe 20 ianuarie — ziua învestirii sale în funcţia de preşedinte — Trump a ordonat o serie de investigaţii privind relaţiile comerciale ale ţării, ale căror rezultate i-au fost prezentate pe 1 aprilie.

Vizând sectoare specifice, el a impus săptămâna trecută tarife vamale de 25% pentru automobile şi a declarat că alte tarife ar putea urma pentru cipuri şi produse farmaceutice.

2 aprilie este, de asemenea, ziua în care Trump a anunţat că tarifele de 25% pentru toate importurile din Canada şi Mexic vor fi reintroduse. În martie, el oferise o scutire temporară de la aceste taxe pentru bunurile care respectă termenii acordului comercial din 2020 dintre cele trei ţări.

 

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
tarife

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.