Modificari la pensiile private

Postat la 20 iunie 2006 13 afişări

Ca sa-i incurajeze pe viitorii administratori ai fondurilor private de pensii, Guvernul a coborat de la 5 la 4 milioane de euro limita minima de capital social pe care trebuie sa-l aiba aceste societati. Nu este singura modificare a legii fondurilor de pensii private: administratorii vor avea libertatea sa plaseze in titluri de stat romanesti si straine (europene) pana la 70% din valoarea activelor detinute de fonduri

Ca sa-i incurajeze pe viitorii administratori ai fondurilor private de pensii, Guvernul a coborat de la 5 la 4 milioane de euro limita minima de capital social pe care trebuie sa-l aiba aceste societati. Nu este singura modificare a legii fondurilor de pensii private: administratorii vor avea libertatea sa plaseze in titluri de stat romanesti si straine (europene) pana la 70% din valoarea activelor detinute de fonduri.

 

In privinta clientelei, aceasta se va inmulti sensibil, odata ce Guvernul a stabilit ca tinerii de pana la 35 de ani, asigurati in sistemul public de pensii, vor fi inrolati obligatoriu si in sistemul de pensii administrate privat.

 

Angajatii in varsta de pana la 45 de ani vor cotiza facultativ la fondurile private, iar contributia initiala va fi de 2% din CAS, urmand sa creasca in curs de opt ani pana la 6%.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
Actualitate
/actualitate/modificari-la-pensiile-private-2511362
2511362
comments powered by Disqus

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.