AFACERILE SEZONULUI
Marile case de avocatura vor fi ocupate in lunile care urmeaza cu acordarea de consultanta pentru cateva afaceri importante, incepand cu privatizarile din energie si din sistemul bancar si terminand cu proiecte "private".
Marile case de avocatura vor fi ocupate in lunile care urmeaza cu acordarea de consultanta pentru cateva afaceri importante, incepand cu privatizarile din energie si din sistemul bancar si terminand cu proiecte "private".
BCR Pentru cea mai mare banca a Romaniei au fost depuse 11 oferte, de catre Banca Nationala a Greciei, Banca Intesa, Deutsche Bank, Erste Bank, Dexia, KBC, BNP Paribas, ABN AMRO si Texas Pacific in consortiu cu Citigroup Venture Capital (oferta acestora din urma a fost respinsa de AVAS).CEC Desi o parte dintre cei care au depus scrisori de intentie pentru BCR au in vedere si CEC, deocamdata banca nu a fost lansata la privatizare. Parerile sunt impartite in randul investitorilor: unii spera ca procesul sa fie accelerat, altii cred ca abia in toamna va incepe strangerea ofertelor.
ROMGAZ Pentru consultanta in privatizarea producatorului de gaz s-au inscris 14 banci de investitii: Lazard Freres, Morgan Stanley, HSBC, UBS si BAC Romania, JP Morgan si ING Bank, Bank of America Securities Limited / Central Europe Trust / Deloitte Central Europe, Merrill Lynch, CSFB Europe si RAEF, BNP Paribas, ABN Amro, Citigroup, CA-IB, KPMG si Goldman Sachs.
ELECTRICA Privatizarea Electrica Muntenia Sud ar urma sa fie incheiata pana la finele acestui an. De companie s-au aratat interesate ENEL, CEZ, RWE, Gaz de France si E.ON. Alte trei societati de distributie a energiei electrice - Electrica Muntenia Nord, Transilvania Sud si Nord - urmeaza sa fie scoase si ele la privatizare.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












