Soferii au „accidentat“ conturile asiguratorilor cu 300 milioane de euro

Postat la 21 ianuarie 2010 7 afişări

Intre 5 şi 10% dintre posesorii de automobile care au cumparat RCA in acest an nu au primit bonus, din cauza accidentelor provocate anterior.

Companiile de asigurari au pierdut anul trecut 300 milioane de euro din cauza politelor de raspundere civila auto (RCA), in conditiile in care, cu un an inainte, se platisera despagubiri de circa 1,5 miliarde euro pentru politele RCA şi Casco. Cu toate ca asigurarile auto provoaca pierderi serioase asiguratorilor, in prezent ponderea acestora in portofoliul companiilor de profil este de circa trei sferturi. Ponderea nu a scazut, deoarece segmentul politelor auto le aduce companiilor lichiditati pe termen scurt.

Cititi mai multe pe www.gandul.info

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
asigurari,
RCA,
automobile,
soferi,
bonus malus,
accidente
/actualitate/soferii-au-accidentat-conturile-asiguratorilor-cu-300-milioane-de-euro-5394016
5394016
comments powered by Disqus
COVER STORY. România dintre cod şi strategie: cum a ajuns Accenture să construiască de aici proiecte care influenţează industrii globale

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.