Rezultatele sportivilor români la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha

Autor: Adina Oşan Postat la 27 martie 2015 155 afişări

Gimnasta Diana Bulimar a câştigat, vineri, medalia de bronz, iar Laura Jurcă s-a clasat pe poziţia a patra, în finală la bârnă, la Cupa Mondială de la Doha.

Laura Jurcă a intrat a doua în finala de la bârnă, fiind notată cu 13,425, cu care s-a clasat pe locul patru, în timp ce Diana Bulimar, a şasea finalistă din concurs, a primit nota 14,025, cu care a cucerit medalia de bronz. Medalia de aur a revenit gimnastei vietnameze Thi Ha Thanh Phan (14,250), iar cea de argint sportivei elveţiene Giulia Steingruber (14,125).

Tot vineri, în finala masculină de la sărituri, Andrei Muntean s-a clasat pe locul 4 (14,262), iar Marius Berbecar pe 7 (13,925).

Joi, Andrei Muntean a cucerit medalia de bronz la inele (15,325), iar la feminin, în finală la paralele, Diana Bulimar a câştigat medalia de argint (13,600), iar Laura Jurcă s-a clasat pe poziţia a patra (13,175).

Andrei Muntean - locul 4, Marian Berbecar - 7, în finală la sărituri, la Cupa Mondială de la Doha

Gimnastul Andrei Muntean s-a clasat, vineri, pe locul 4, iar Marius Berbecar pe locul 7, în finală la sărituri, la Cupa Mondială de la Doha.

În finala de la sărituri, Marius Berbecar a avut o medie de 13,925 la cele două execuţii, cu care s-a clasat pe locul 7, în timp ce Andrei Muntean a obţinut 14,262, ocupând poziţia a patra.

Medalia de aur a probei a revenit sportivului armean Artur Davtyan (15,025).

Joi, Andrei Muntean a cucerit medalia de bronz la inele (15,325), iar la feminin, în finală la paralele, Diana Bulimar a câştigat medalia de argint (nota 13,600), iar Laura Jurca s-a clasat pe poziţia a patra (13,175).

La cea de-a opta ediţie a FIG World Challenge Cup, care se încheie vineri,  în Aspire Zone din Doha, participă 123 de gimnaşti şi gimnaste din 33 de ţări. Celelalte etape din 2015 ale circuitului vor avea loc după cum urmează: la Ljubljana (Slovenia, 3-5 aprilie), Sao Paolo (Brazilia, 1-3 mai), Varna (Bulgaria, 7-9 mai), Anadia (Portugalia, 21-24 mai) şi Osijek (Croaţia, 17-20 septembrie).

Am mai scris despre:
GIMNASTICĂ,
BÂRNĂ,
DOHA
/actualitate/rezultatele-sportivilor-romani-la-cupa-mondiala-de-gimnastica-de-la-doha-14069703