Felicitări! Judo: O medalie de aur şi două de bronz pentru România, la Mondialele de veterani

Postat la 24 noiembrie 2016 94 afişări

România a câştigat o medalie de aur şi două de bronz la Campionatele Mondiale de judo pentru veterani desfăşurate la Fort Lauderdale (Florida).

Aurul a fost cucerit de Lena Sterea la cat. 57 kg (F4), după ce a învins-o în trei meciuri pe germanca Anke Heidrich, informează agerpres.ro

Medaliile de bronz au fost obţinute de Adrian Petre, la cat. 81 kg (M3), şi de Ovidiu Moraru, la cat. 100 kg (M5).

România a participat cu 10 competitori, dintre care 9 la masculin.

În clasamentul final pe medalii, Franţa a ocupat primul loc, cu 17 de aur, 11 de argint şi 14 de bronz, urmată de SUA, 12-7-21, Brazilia, 9-13-18, etc.